Pri izbiri govornika na dogodkih nas lahko hitro premamijo nazivi oseb in vsem poznana imena. Vednar pa moramo kljub blišču in prepoznavnosti, ki jo oseba premore pomisliti tudi na druge lastnosti, ki jih predavatelj mora imeti. Večkrat se zgodi, da organizatorje navdušenost v primeru izbrane znane osebo zavede in se na koncu izkaže kot popolnoma neustrezna izbira, neskladna s tematiko dogodka. Več kot očitno mora imeti izbran predavatelj pravo podlago in razumeti ozadje tematike, prav tako pa imeti sposobnost dobre komunikacije, karizmo, mora biti iskren in zna narediti dober vtis na vaše občinstvo.
Ko izbirate predavatelja morate imeti v mislih, da tvegate zaupanje, ki ste ga zgradili z vašimi strankami in občinstvom. Naredite vse kar je v vaši moči, da zaupanja ne oskrunite ali celo uničite, ker je takrat škoda nepopravljiva.
Čeprav so lastnosti izbranega predavatelja ključnega pomena, pa nikakor celotne zasluge in odgovornost ne prevalite nanj. Kot organizator jim morate zastavljene cilje dogodka predati, jim jasno predstaviti občinstvo ter njihova in vaša pričakovanja. Ne glede na to, kako izkušeni in uspešni so predavatelji, se ne bojte izraziti zahtev in načel za katerimi stojite pri organizaciji dogodka. Poslušajte pa tudi njegove želje in jih do mere do katere se počutite lagodno tudi uresničite.
Da predavatelj naredi dober vtis na občinstvo, podpre in dvigne dogodek ter z vami gradi zaupanja vredne odnose, mora imeti naslednje lastnosti in zmožnosti.
Naj bo govornik unikaten. Ne izberite takega, ki ima za vsak dogodek vnaprej pripravljen govor in se že lep čas niti malo ne spreminja. Izberite govorca, ki bo pripravljen svoj govor prilagoditi na tematiko dogodka, če vi tako zahtevate. Svojemu občinstvu zagotovite dodano vrednost, ki je drugje ne bodo dobili.
Izberite predavatelja, ki v vas in vašem dogodku vidi dodano vrednost in ga ceni. Čeprav so po navadi gostje dogodka zaposleni podjetniki, naj si na dogodku vzamejo čas za vas in vaše občinstvo. V primeru, ko organizator verjame v dogodek in zazna dodano vrednost, si bo tako ali tako rade volje vzel čas ter po svoji predstavitvi ostal in se pomrežil z občinstvom željnim znanja. Gost v času migljanja in z neuradnim pogovorom, lahko resnično naredi spremembo in doprinese vrednost samemu dogodku.
Predavatelj naj bo pripravljen stopiti s cone udobja in je željan pomagati udeležencem s svojimi nasveti. Ni dovolj, da je predavatelj znan, mora imeti značilnosti s katerimi pritegne občinstvo in jim zaupa nekaj drugačnega, osebnega.
Naj bo govorec prepričljiv in iskren. Zgodbe, ki jih predava naj bodo avtentične ter kredibilne. Ne izberimo predavatelja, ki je vzvišen in malim ljudem ne daje niti kančka upanja ter jim posledično ne vliva dodatne motivacije za njihovo poslovanje in trud. Naj se zaveda, da vsakemu izmed njih lahko uspe in jih tretira z veliko mero spoštovanja.
Poleg naštetih značilnosti, ki jih poseduje predavatelj, pa je ključno, da se tema dogodka logično povezuje z zgodbo govorca. Naj bo strokovnjak na enakem področju, naj bodo osebne izkušnje take, ki govorijo o uspehu z obravnavanega področja, naj bo vpet v dogodek ter predstavlja del celostne podobe le tega.
Po dogodku se predavateljem ne pozabite ustrezno zahvaliti. Naj predavatelj ve, kako pomembno je bilo srečanje za vas in kako hvaležni ste, da se je dogodka udeležil. Sama na dogodku poskrbim, da že po predstavitvi gostje dobijo vrednejše darilo sponzorjev, po končanem dogodku pa poskrbim, da prejmejo uokvirjeno sliko z dogodka, ki služi kot lep spomin na druženje.
To so osnove, ki jih pri organizaciji in izbiri predavateljev ne smemo spregledati. Z izbiro predavateljev lahko delno vplivate na uspeh dogodka in ohranjanje odnosov ter na grajenje zaupanje s svojimi cilnjimi strankami in udeleženci dogodkov. Vedno premislite o izbiri gosta in raziskujte njihovo ozadje in dosedanje izkušnje organizatorjev z njimi. Poiščite nekoga, ki ustreza vašim kriterijem.